Z początkiem stycznia br. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. z 2016r. poz. 2249), która wprowadziła znaczne zmiany w przepisach regulujących zasady wycinki drzew i krzewów.
Podmioty gospodarcze
Do najważniejszych zmian należy zwiększenie obwodów drzew i powierzchni krzewów, których usunięcie nie wymaga uzyskania zezwolenia. Wszystkie drzewa o obwodzie pnia, mierzonym na wysokości 130cm, który nie przekracza 50cm można usunąć bez zezwolenia. W przypadku drzew „szybkorosnących” obwód pnia, mierzony na wysokości 130cm, został zwiększony. Drzewa takie jak topola, wierzba, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa (grochodrzew) oraz platan klonolistny, można usunąć bez zezwolenia o ile obwód pnia, mierzony na wysokości 130cm, nie przekracza 100cm. Krzewy lub krzewy rosnące w skupiskach można usuwać bez zezwolenia o ile ich powierzchnia wynosi do 25m2. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że nieruchomości objęte ochroną konserwatorską przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu i wpisane do rejestru zabytków są chronione na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Toteż wycinka drzew i krzewów z tych nieruchomości wymaga uzyskania pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Osoby fizyczne
Z obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów zostały zwolnione osoby fizyczne usuwające drzewa i krzewy na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie oznacza to, że w ciągu całego roku można wycinać drzewa i krzewy z terenu nieruchomości. Pomimo zmiany przepisów należy w dalszym ciągu przestrzegać ochrony okresu lęgowego ptaków. W praktyce oznacza to, że prace związane z wycinką drzew prowadzone są poza okresem lęgowym ptaków, który dla większości gatunków trwa od 1 marca do 15 października. Dlatego usuwanie drzew i krzewów można wykonywać od 16 października do końca lutego. Jest to szczególnie ważne na terenie naszej gminy, gdzie znajdują się obszary Natura 2000 chroniące cenne siedliska przyrodnicze oraz miejsca rozrodu i przebywania gatunków ptaków cennych w skali całej Europy. Ponadto osoby fizyczne obowiązują obostrzenia związane z wycinką z nieruchomości objętych ochroną konserwatorską dotyczące podmiotów gospodarczych.
Rolnicy
Zmiana ustawy o ochronie przyrody doprecyzowała przepisy dotyczące rolników. Są oni uznawani za szczególny przypadek prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego w przypadku rolników usunięcie drzew (o obwodach pni powyżej 50cm i 100cm) i krzewów (o powierzchni powyżej 25m2) jest w dalszym ciągu związane z uzyskaniem zezwolenia Burmistrza Zbąszynia. Istnieją tylko dwa przypadki, kiedy rolnik może usunąć drzewa i krzewy spełniające ww. kryteria bez zezwolenia Burmistrza Zbąszynia. Pierwszy wyjątek od zasady to drzewa i krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Będzie to miało zastosowanie do łąk, pastwisk i pól, które na skutek odłogowania porosły drzewami i krzewami, a w chwili obecnej właściciel chce ponownie uprawiać grunt zgodnie z jego opisem w ewidencji gruntów. Powyższa zasada nie będzie dotyczyła terenów zakrzaczonych, oznaczonych w ewidencji gruntów jako Lz. Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 marca 2015 r. w sprawie określenia maksymalnego zagęszczenia drzew (Dz. U. z 2015r. poz. 338) wartość ta nie może przekroczyć 100 szt./ha aby grunty były uznawane za utrzymane w dobrej kulturze rolnej. Dlatego usunięcie pojedynczych drzew z terenu pól nie może być traktowane za przywracanie do użytkowania rolnego.
Drugim wyjątkiem są drzewa i krzewy w obrębie zabudowań przydomowych np. drzewo uszkadzające fundamenty budynku mieszkalnego lub krzew rosnący w miejscu, gdzie ma powstać garaż dla samochodu osobowego członka rodziny rolnika.
Usunięcia drzew i krzewów pod budowę budynków gospodarczych (stodół, kurników, szklarni, obór, chlewni) lub krzewów rosnących w miejscu gdzie planowana jest budowa wiaty dla sprzętu rolniczego, będzie bez wątpienia uznane za związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należy wtedy uzyskać zezwolenie Burmistrza Zbąszynia na usunięcie drzew i krzewów. Zezwolenie takie będzie mogło wiązać się z naliczeniem opłaty za usunięcie drzew i krzewów lub dokonaniem nasadzeń zastępczych. W dalszym ciągu drzewa i krzewy owocowe można usuwać bez zezwolenia, o ile nieruchomość nie została wpisana do rejestru zabytków.